Ceny mieszkań w Polsce są ciągle zbyt wysokie dla młodych ludzi, którzy są skazani albo na wynajmowanie mieszkania, albo na kredyt, który na 30 lat zabija ich marzenia finansowe. Miały powstać tanie mieszkania w programie Mieszkanie Plus, jednak jakoś ktoś pomylił się w obliczeniach i z taniego zrobiło się – jak zwykle. Spółdzielnie mieszkaniowe chcą wykorzystać szansę na tanią rozbudowę, ale czy dadzą radę?
Z różnych miejsc w kraju docierają informacje o zwiększonym zainteresowaniu spółdzielni mieszkaniowych możliwością inwestycji lokatorskich w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego. Prace z tym związane są w różnych miejscach na różnym etapie. Większość jednak wciąż obserwuje.
Tarnowska Spółdzielnia Mieszkaniowa przestała czekać
W czasie kiedy spółdzielczość mieszkaniowa, w wyniku niekorzystnych dla niej regulacji prawnych, znalazła się w odwrocie, powstał Narodowy Program Mieszkaniowy, który dał szansę na odwrócenie trendów i możliwość budowania przystępnych cenowo mieszkań lokatorskich. Tę sytuację postanowiono wykorzystać w Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Jak to się stało? Najlepiej odpowie na to Prezes spółdzielni – Zbigniew Sipiora, z którym przeprowadziliśmy krótki wywiad.
- Panie Prezesie, jeszcze całkiem niedawno Pana stanowisko dotyczące funkcjonowania spółdzielni wyglądało tak, pozwolę sobie zacytować „… niektóre spółdzielnie przestaną budować dla spółdzielców, a będą budować na handel, zmieniając się w deweloperów ,co nie jest do końca zgodne z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych. Po to, by zdobyć środki na modernizacje istniejących już starszych zasobów. W Polsce zmierza się do ubezwłasnowolnienia spółdzielni. Zmierza się do rozbicia tych dużych, a małe twory mieć będą gorszą kondycję finansową…”, co się zmieniło?
- Spółdzielnie mieszkaniowe musiały dostosować się do warunków, jakie powstały na polskim rynku i w większości przeistaczały się w spółdzielnie eksploatacyjne, bo na inwestycje nie było ich nie tylko stać, ale też nie były one w interesie członków spółdzielni, którzy są przecież właścicielami majątku spółdzielni. Teraz, kiedy powstała możliwość budowania mieszkań lokatorskich dla naszych członków, budowa nowych lokali jest w pełni uzasadniona i wskazana. Wychodzimy z założenia, że każdy powinien dostać szansę na swoje mieszkanie. Zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych członków spółdzielni jest filarem istnienia spółdzielczości mieszkaniowej.
- Zatem rewolucja w Tarnowie?
- Może nie rewolucja, ale ciężka praca. Postanowiliśmy rozwijać naszą spółdzielnię dla naszych członków, którzy dzięki planowanym inwestycjom będą mogli skorzystać z tego co daje lokatorskie prawo do lokalu.
- Czyli?
- Spółdzielnia, w przeciwieństwie do dewelopera, buduje bez zysku. Planowana cena metra kwadratowego mieszkania powinna w naszym przypadku oscylować w granicach 3300 zł za metr kwadratowy. Czyli cena to korzyść pierwsza. Druga istotna sprawa to brak konieczności zaciągania kredytu przez spółdzielcę. Wystarczy 10% wartości mieszkania i można mieszkać u siebie. Spłata rozłożona jest w czasie. Trzecia korzyść dotyczy całej spółdzielni – realnie wzrasta majątek spółdzielni, czyli majątek jej członków.
- Jak wyglądają zatem konkretne plany na najbliższą przyszłość?
- Obecnie planujemy wybudowanie 2 budynków, których założenia przekazuję państwu do publikacji, gdyż wizualizacja będzie z pewnością bardziej czytelna dla odbiorców. Oto te dwa budynki.
- Kiedy powstaną te budynki?
- Proces inwestycyjny jest procesem złożonym. Najkrócej trwa ostatnia jego faza, czyli sama budowa. Teraz przed nami cała procedura, która oczywiście rozpoczyna się zgodą właścicieli, czyli członków spółdzielni. Jednak jak wszystko potoczy się zgodnie z planem to już za dwa lata budynki te powinny być zasiedlone.
Aktualnie sprawdzamy poziom zainteresowania nowymi mieszkaniami wśród członków naszej spółdzielni. Już teraz jest on znacznie wyższy niż nasze wstępne oczekiwania. Chętni mogą zapisywać się bezpośrednio w siedzibie spółdzielni lub przez formularz w serwisie mieszkanialokatorskie.pl, który obejmuje wszystkie inicjatywy budownictwa lokatorskiego w Polsce w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego.
Ze Zbigniewem Sipiorą - prezesem Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej rozmawiał Bogusław Heger
.
Patrząc na możliwości jakimi dysponuje polska spółdzielczość mieszkaniowa można mieć nadzieję, że zostaną one wykorzystane. Kto następny?