W tym odcinku mówimy o najważniejszych prawach członka spółdzielni:
- prawo do uczestniczenia w zebraniach Walnego Zgromadzenia,
- prawo do pełnej wiedzy o bieżącej działalności spółdzielni,
- prawo do pełnego dostępu do dokumentacji prowadzonej przez Zarząd spółdzielni,
- prawo do otrzymania statutu i regulaminów,
- prawo do pobierania pożytków i przychodów części wspólnych.
Omawiamy również kluczowe obowiązki członka spółdzielni, takie jak:
- obowiązek pokrywania kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości,
- obowiązek uczestniczenia w pokrywaniu kosztów budowy lokali
- obowiązek udostępniania lokalu w razie awarii,
Materiały zostały przygotowane dla Państwa w celach edukacyjnych przez zespół programu Mieszkania Lokatorskie, wspierający spółdzielnie mieszkaniowe oraz organizujący budowę nowych mieszkań lokatorskich.
Zapraszamy serdecznie i prosimy o opinie.
Czy wiedza w podcastach jest rzetelna?
Seria podcastów edukacyjnych tworzona jest przez zespół programu Mieszkania Lokatorskie i skupia się na zasadach spółdzielczości, działaniu programu ML oraz edukacji na temat realnych szans na własne mieszkanie dla każdego.
W skład zespołu wchodzą specjaliści, którzy od wielu lat są blisko związani z rynkiem nieruchomości, spółdzielczością mieszkaniową oraz pozyskiwaniem funduszy na nowe inwestycje. Do tego prawnicy, analitycy finansowi i architekci. Dzięki współpracy tej części zespołu ze specjalistami ds. komunikacji i marketingu powstała możliwość stworzenia szczegółowych, merytorycznych i jednocześnie jasnych treści, które w wygodnej formie podcastu mogą trafić do osób zainteresowanych.
Temat spółdzielczości, mimo, że teoretycznie powszechnie kojarzony, tak naprawdę obrósł niesłusznym mitem PRL i mnóstwem niedopowiedzeń. Nad rozwojem tej części rynku mieszkaniowego pracujemy od lat i widzimy, jak niska jest społeczna świadomość i wiedza na ten temat. Ideą, która przyświeca produkcji podcastów jest rzetelna edukacja na temat tej drogi do własnego mieszkania i wyjaśnienie wszystkich jej niuansów.
Źródła:
Seria podcastów zbiera tylko najważniejsze fragmenty ustaw o spółdzielczości i upraszcza ich treść. Dlatego zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z treścią ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z 2000 r. oraz ustawy Prawo spółdzielcze z 1982 roku., które dają lokatorom pełen obraz ich praw i objaśniają zasady funkcjonowania spółdzielni.
Te i więcej ustaw można znaleźć między innymi w stopce naszej strony pod hasłem: USTAWY
O czym chciał(a)byś posłuchać?
Zbieramy pytania do kolejnych podcastów.
Jeśli podczas słuchania pojawią się pytania,
prosimy o zadanie ich bezpośrednio pod podcastem lub o wysyłkę na maila: info@mieszkanialokatorskie.pl
Zespół Programu Mieszkania Lokatorskie